Genel Müdür Mesajı

DRD olarak sektördeki lider pozisyonumuzu yenilikçi yaklaşımımız, müşteri odaklılığımız ve mükemmel hizmet anlayışımızla yıllardır korurken, 20. yılımıza her zamankinden daha güçlü bir marka algısı ve gelecek vizyonuyla giriyoruz.

20 yıldır operasyonel filo kiralama sektörünün öncü ve yenilikçi markası olarak yerini sağlamlaştıran DRD, edindiği tecrübe ve oluşturduğu mükemmel hizmet vizyonuyla bir sonraki 20
yılına hiç olmadığı kadar güçlü giriyor.

Bu önemli dönüm noktasında DRD olarak bizler kusursuz müşteri deneyimini hedefleyen hizmet anlayışımızla 2018 yılında da yıllık ya da rakamsal başarılarla yetinmeyerek sürdürülebilir büyümeye, yenilikçiliğe ve tüm paydaşlarımız için değer üretmeye odaklanacağız.
5 yıl sonraki 100.000 araç hedefimize doğru adım adım ilerlerken, DRD olarak tüm süreçlerimizi teknolojiyle yenilemenin ve güçlendirmenin, en önemli kaynak olan insan kaynağımızı en iyi şekilde değerlendirmenin ve her zaman müşteri odaklı olmanın avantajlarından faydalanıyoruz.
Bu da 2017 gibi ekonomik koşulların belirsiz olabildiği, agresif büyüme yoluna gitmediğimiz yıllarda bile sektörün 1 numaralı gücü olmamıza yardımcı oluyor.

Ülke genelinde farklı istek ve ihtiyaçlara sahip tüketicilere, beklentilerinin ötesinde bir hizmet anlayışı ile karşılık verebilmek üzere sürdürdüğümüz mikro pazar stratejisi, DRD’ye kesintisiz bir güç sağlamaya devam ediyor. Bu stratejiyi sahiplendiğimiz ilk yıllarda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin müşteri portföyünde çok küçük bir paya denk gelmesi henüz bir sektör normuyken, başını çektiğimiz bu dönüşümle müşteri portföyümüzü tabana yaydık ve sektörde girilmeyen pazarlara girmeyi başardık.

2010 yılından bu yana operasyonel kiralama sektörü gelişimini sürdürdü. Bu çerçevede müşteri başına düşen araç sayısı 11,1 seviyesinden 5,2’lere kadar indi. Sektörün öncüsü konumumuzla önce daha küçük filolara sahip şirketlere, sonrasında ise orta ölçekli işletmelere yönelerek pazarda yepyeni ufuklar açtık. Yeni sektörlere hizmet vermeye başlayarak bu sene hizmet verdiğimiz sektör sayısını 51’e yükselttik. Tüm bu gelişmelerin sektördeki diğer oyuncular tarafından takip edilmesiyle operasyonel filo kiralama alanında Türkiye çapında farkındalığı önemli ölçüde artırdık.

Kiralama sektöründe son dönemlerde imza attığımız en büyük yenilik, yepyeni bir marka olan OneCar ile bireysel uzun dönem kiralama modelini Türkiye’ye getirmek oldu. Dünyanın birçok ülkesinde otomotiv sektörünün bireylerle arasındaki en önemli köprülerden biri olan bu model, ülkemizde ilk defa tanıtıldı ve 2016’daki başarılı pilot çalışmasının ardından 2017’de büyük ilgi görerek henüz ilk faaliyet yılı itibariyle 3.347 tekil müşteriye hizmet verdi. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ile iş birliğimiz ve geliştirdiğimiz altyapılar sayesinde müşterilerimizin 2 yıldan 4 yıla kadar gerçekleştirdikleri araç kiralama taleplerini maksimum 1 dakika içinde sonuçlandırabiliyoruz. OneCar müşterileri DRD’nin sunduğu kasko, sigorta, bakım, onarım, yol yardımı gibi hayatı kolaylaştıran tüm hizmetlerden de faydalanabiliyor. Önümüzdeki 5 yılda bireysel kiralamanın, şirket cirosunun yaklaşık %30-40 seviyesine denk geleceğini öngörüyoruz.

DRD olarak müşterilerimizin her zaman ve her yerde yanında olmaya büyük önem veriyoruz. Bu sebeple 14 farklı ilde 4 bölge müdürlüğü ve 24 satış ofisiyle Türkiye’nin 70 iline doğrudan ulaşıyoruz. Bunun yanında dijital altyapılarımızı geliştirerek müşterilerimiz için her zaman erişilebilir olmayı sağlıyoruz. Satış ekiplerimiz yılın büyük bir bölümünü bizzat sahada geçiriyorlar ve yaptıkları satış kadar ziyaretleri de performans değerlendirmelerine yansıyor. Müşteri hizmetlerimiz ise hem altyapısını hem de çalışan yetkinliğini her sene daha da üst seviyeye taşıyarak müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını daha ilk temasta çözmeyi hedefliyor.

Bu yıl ekonomik açıdan riskli koşulları göz önünde bulundurup agresif bir büyüme yerine sektördeki lider pozisyonumuzu koruyarak şirket içindeki süreçlerimizi ve hizmetlerimizi mükemmelleştirme yönünde önemli yatırımlara yöneldik. Bunun önemli bir parçası da son birkaç senedir süren ve bu sene tam hız devam ettiğimiz dijital dönüşümdü. ERP’nin şirket içindeki diğer altyapılarla entegrasyonu devam ederken, Sales Force CRM sistemlerinin kullanımı ve pazarlama otomasyon sistemi Oracle Marketing Cloud’a yönelik yatırımlarımızla sahip olduğumuz dijital altyapı oldukça güçlendi.

DRD ve OneCar’ın kullanıcı dostu internet siteleri hem bir satış kanalı hem de müşterilerimizin bize ulaşabileceği bir başka önemli kanal olarak hizmet verirken; uygulamalarımız bu sene de dikkat çekici kullanım oranlarına erişti. 2013 yılında uygulamaya aldığımız, kurumsal müşterilerin filoları hakkında bilgileri her zaman ve her yerde alabildiği Filomatik uygulamasının kullanım oranları %60’ın üzerine çıktı. Yaklaşık 4 yıl önce geliştirerek sektörde çok büyük bir fark yarattığımız -GPS üzerinden aracın konumunu belirleyerek, tek tuşla yardım çağırma imkanı sağlayan- DRDrive uygulamalarında ise %76’lık bir aktivasyon oranına erişildi. Bu sene itibariyle yeni çalışmaya başladığımız tedarikçilerimizle çekici bekleyen müşterilerimize, çekicinin yoldaki konumunu akıllı telefonlarından takip edebilme opsiyonunu da sunmaya başladık.

DRD, hizmetlerini tedarikçileri yoluyla sunan bir marka olduğundan tedarikçilerin hizmet kalitesinin takibini de hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bunun için de TouchPoint uygulamasını kullanıyoruz. Bu sistemin kullanılması için tedarikçilerimiz kendi altyapılarını güncellerken bir yandan sektörün dijitalleşme sürecine de öncülük ediyoruz.

DRD’nin gelecekte de bugün olduğu gibi yenilikçi çalışmalara imza atması ve sektör liderliğini sürdürebilmesinin, ancak çalışanlarımızın sürekli olarak gelişmelerini ve yetkinliklerini artırmalarını sağlamakla mümkün olacağına inanıyoruz. Bunun için çalışan memnuniyetini her daim yüksek tutmanın yanında sektörde benzersiz bir oluşuma imza attık. 2016’da hayata geçirdiğimiz DRD Akademi, bu sene içinde hız kazanarak eğitimlerini tüm şirket çalışanlarımıza ulaştırdı.

Sadece çalışanların uzmanlıklarını artırmak için değil aynı zamanda şirket içinde iç iletişimin de geliştirilmesi amacıyla eğitimler düzenleyen DRD Akademi’de 2017’de toplam 266 gün eğitim verdik. Operasyonlarımızda koruduğumuz sürdürülebilirlik anlayışını burada da gösterdik ve DRD Akademi’nin kendi eğitmenlerini de bu oluşum içinde yetiştirmeye başladık.

Eğitim programlarımız kapsamında Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarıyla başarılı işbirliği çalışmalarına imza attık. Koç Üniversitesi iş birliğiyle düzenlediğimiz Mini MBA programına bu sene orta ve üst düzey yöneticilerimizden oluşan toplam 18 kişi katıldı.
100.000 araç hedefine doğru giden yolda DRD markasını en iyi şekilde taşıyacak vizyona sahip yöneticiler yetiştirmeyi amaçladığımız Mini MBA programı, sahip olduğu kapsam ile sektörümüzde eşsiz bir yönetici gelişim programı olarak fark yarattı.

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle hem sektörümüzü ilgilendiren konularda hem de gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakmak için büyük bir toplumsal bilinç ile çalışmalarımızı 2017 yılında da hız kesmeden sürdürdük.

Bu faaliyetlerin başında yer alan HEY! – Hayatı Emniyetli Yaşa projesiyle güvenli sürüş eğitimleri düzenleyerek trafikte kazaların azaltılmasına yönelik birçok faaliyeti ülke genelinde hayata geçirdik. 2017 boyunca HEY’in güvenli sürüş seminerleri ve eğitimleri, ODTÜ, İTÜ, Koç, Bilkent, Işık Üniversiteleri gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki öğrencilerle bizzat buluştu. Aynı zamanda güvenli sürüş eğitimleri müşterilerimiz için kiralama paketlerimize de dahil edildi. 2018’de ise proje kapsamında hazırlanan güvenli sürüş videolarımız CNN Türk ekranlarına gelerek çok daha büyük bir kitleye erişecek.

Operasyonel filo kiralama sektörü doğası itibarıyla müşterilerin omzundan operasyonel ve mali yükleri almayı ve endişelerini azaltmayı hedefleyen bir sektördür. Şüphesiz biz DRD olarak her zaman bunun bir adım fazlasını yapmayı hedefliyoruz. Dolayısıyla işimizin önemli bir bölümü satış yapıldıktan sonra başlıyor. Her türlü hizmette mükemmelliği yakalamak amacıyla sadece kendimizi geliştirmiyor, aynı zamanda tedarikçilerimizi de sıkı takip ederek verdikleri hizmeti sürekli olarak iyileştirmelerine yönelik önemli destekler sunuyoruz.

Dijital çağda müşterilerimizin herhangi bir anda bize ulaşamaması bizim için kabul edilemez bir durum. Bu sebeple web sitelerimiz, sosyal medya kanallarımız ve bu sene bulut ortamına taşınan çağrı merkezimiz ile sürekli olarak müşterilerimizin hizmetinde olmaya devam ediyoruz.

Çağrı merkezi adeta müşterilerimizin şirket içindeki bir temsilcisi olarak görev yapıp, isteklerini sadece ilgili departmana aktarmakla kalmıyor, belirli taleplere bizzat gerekli çözümleri de tüm ayrıntılarıyla doğrudan sunabiliyor. Hasar, bakım-onarım, lastik gibi tüm süreçleri dijitalleşme çalışmalarımız kapsamında değerlendirerek tedarikçilerimizi de bu sürece dahil ediyoruz. Böylece tüm işlemler online olarak takip edilebildiği gibi müşteri memnuniyetini ölçmek de kolaylaşıyor.

DRD olarak sunduğumuz hizmetleri en yüksek global standartlara tabii tutarken hedeflerimizde uluslararası pazarlara açılmak da bulunuyor. Sektörün tamamen yerli sermayeli en büyük oyuncusu olan DRD’nin Türkiye pazarında küresel devlerle aynı pazarda rekabet ediyor olması doğru organizasyon, araştırma ve ön çalışmalarla global düzeyde başarının da mümkün olduğunu gösteriyor. 100.000 araç hedefinin yanında DRD markasını dünyaya taşıma hedefimize de kaynak çeşitliliğimiz ve güçlü finansal temellerimiz ile ilerliyoruz.

Türkiye ekonomisi 2017 yılında %7,4, Türkiye operasyonel filo kiralama sektörü ise %10,6 büyürken, DRD olarak 2017 yılını araçların aktif değerinde %32 seviyesinde büyüme, yatırım tutarı olarak ise %12 seviyesinde büyüme ile tamamladık. Son 6 yıldır Fortune 500 ve Capital 500 listelerinde her yıl daha üst sıralarda yer almayı sürdürdük.

Ekip olarak riskleri yöneterek bilinçli ve sağlıklı büyümeden taviz vermedik. Büyüme, hizmet kalitemizden taviz verilmeden gerçekleştiği gibi, riskleri de sınırlayarak gerçekleşti. Dünyanın politik stabilizasyondan oldukça uzaklaştığı, döviz kurlarının yüksek volatilite gösterdiği son yıllarda ülkemiz de bu koşullardan ve ekonomik dalgalanmalardan etkileniyor. Köklü bir kuruluş olan DRD, bu riskli dönemlerde riskleri sınırlayarak sorunsuz bir şekilde aşabilecek güce ve tecrübeye sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Hizmet kalitesinden taviz vermeden, likidite, kur, müşteri ve operasyonel risklerini kusursuz yöneterek büyüme sağlanabileceğini kanıtlayan DRD, S&P Ratings ve Fitch Ratings gibi dünyanın en saygın iki reyting şirketinden “yatırım yapılabilir” notu alan sektördeki tek firma olma başarısını gösterdi.

Güçlü finansal yapımız, sektörü dönüştüren ileri görüşlü stratejilerimiz, yüksek riskli ortamlarda olası her senaryoya hızla adapte olabilme becerimiz ve her zaman daha iyi hizmet sunmaya yönelik güçlü yatırımlarımız bu sağlıklı sonuçları getiren yaklaşımlarımız oldu.
2018’in şirketimiz ve tüm paydaşlarımız için başarılarla dolu bir yıl olmasını temenni ediyor, başarımızın ve istikrarımızın ortağı olan tüm çalışanlarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,

İlkay ERSOY
Genel Müdür