Yönetim Kurulu Mesajı

DRD, 2017 yılında sektör lideri unvanını koruyarak yenilikçi bir yaklaşımla faaliyetlerine devam etmiş, hem araç parkı değeriyle hem de aktif büyüklüğüyle ülke ortalamasının üzerinde sonuçlar elde etmiştir.

DRD bir yandan kendi sektörünün üzerinde büyüme rakamlarına imza atmakta, diğer yandan da sektörü büyütecek ve geliştirecek stratejileriyle ülke ekonomisine katma değer sağlamaktadır.

Bu sene lansmanı yapılan OneCar markasıyla Türkiye’de ilk defa bireysel uzun dönem araç kiralama modeli tüketicilere sunulmuş ve yepyeni bir sektörün oluşumuna öncülük edilmiştir.

2007 küresel ekonomik krizinin 10. yıldönümü olan 2017’de global ekonomide istikrarlı bir gidişat bulunuyordu. 2017’de dünya büyümesi %3,6 olarak görülürken, ülkemizde bu oran %7,4 olarak kaydedildi. IMF, 2018 ve 2019’da global büyümenin %3,7 olacağını öngörüyor. Bu büyüme geçtiğimiz yıllara oranla daha genele yayılmış bir görünüm sergiliyor. Hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri hızlanıyor. Dolar 2016’da değer kazanmış olmasına rağmen bu rüzgarı sürdüremeyerek 2017’de son 14 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. %9,8 değer kaybeden dolar yılı 92.181 puanla kapattı.

Euro dolar karşısında %14 değer kazanırken, EUR/USD paritesi yılı 1,2023 dolarda kapattı. Türk lirası ise 2017’de önemli para birimleri karşısında dip seviyeleri görürken yılsonuna doğru toparlanma gösterdi. USD/TRY yılı 3,79’da tamamladı. Borsa İstanbul ise 2017’de yaklaşık %45 değerlenerek yıl boyunca rekorlarını yeniledi.

Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle yaşanan zorluklar, sınırlarımızın hemen ötesindeki hareketlilik ve bunun yol açtığı siyasal, ekonomik problemler ülke risk puanını etkilemekte aynı zamanda Türk Lirası üzerinde baskı unsuru oluşturmaktadır. Ayrıca 2017’nin referandum yılı olması ekonomiyi etkilemiş ancak bankaların ekonomideki canlılığı artırmaya yönelik çalışmalarıyla sektörde olumlu sonuçlar gözlenmiştir.

2017’nin sonu Türkiye ekonomisi için yükselen bir trend göstermiş, işsizlik oranları düşerken, yatırımlar artmıştır. Birçok ülke ekonomisinin durakladığı yıllarda bile büyümesini sürdüren Türkiye ekonomisinin alışkın olduğu hızlı büyüme oranlarına tekrar erişeceğine inancımızı koruyoruz. Bunun da DRD gibi inovatif ve güçlü şirketler yoluyla olacağını düşünüyoruz.

 

“Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük operasyonel kiralama markası” unvanını bu sene de koruyan DRD, ekonomik belirsizliklerin mevcut olduğu 2017 yılını verimlilik ve hizmet odaklı iyileştirmelere ayırırken, aynı zamanda yılı istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ederek tamamladı. Tüm şirketi kapsayan büyük dijital dönüşüm projesi 2017 yılında büyük hız kazandı ve süreçler otomatize edilerek müşterilerimize daha hızlı hizmet vermeye yönelik altyapı çalışmaları tamamlandı.

2017 yılında araç parkı büyüklüğü %8 artarak 36.033 adede ulaşırken, pazar payı ise %9,6 olarak gerçekleşti. 2017 yılsonu itibariyle 7.366 adedi kurumsal, 3.347 adedi ise bireysel olmak üzere toplam 10.713 müşteriye hizmet sunan DRD, yıl içerisinde 15.015 adet yeni araç alımı gerçekleştirerek toplam 1.442.892.404 TL araç yatırımı gerçekleştirdi.

Pazarın lider markası olarak tüm stratejilerini müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşımaya yönelik yapılandıran Şirket, araç portföyü çeşitliliğinden, hasar ve bakım-onarım işlemlerinin online takibine kadar sektörün öncü fikir ve uygulamalarına imza attı.

DRD’nin yeni markası OneCar, henüz lansmanının gerçekleştirildiği ilk yılında otomotiv sektörünün global düzeyde en prestijli ödüllerinden BBC TopGear Ödülleri’nde “Yılın Araç Kiralama Şirketi” seçilme başarısı gösterdi. Türkiye’de operasyonel kiralama sektöründe yayınlanan ilk kurumsal faaliyet raporuna sahip olan DRD’nin “şeffaflık” ilkesi çerçevesinde istikrarlı bir biçimde her yıl yayınlamayı sürdürdüğü faaliyet raporu çalışmaları ise 2016 yılı raporu ile uluslararası ölçekte en değerli iş dünyası ödüllerinden olan Stevie Awards’da ödüle layık görüldü. Ayrıca DRD, geçmiş yıllarda olduğu gibi 2017 yılında da Capital ve Forbes dergilerinin Türkiye’nin En Büyük Şirketleri listelerinde yer almayı sürdürdü.

DRD, son 7 yıldır S&P ve Fitch Ratings kredi derecelendirme kuruluşlarından sektörde “yatırım yapılabilir” notuna sahip tek firma olma özelliğini, 2017 yılında da sürdürdü. Her zaman Türkiye için daha iyisini sunmayı, yeniliklere imza atmayı hedefleyen DRD, bu sayede ülkesinin gurur duyduğu bir marka olmakla kalmayıp aynı zamanda global bir değer haline gelmek yolunda da emin adımlarla ilerliyor.

2018 yılında öncelikli hedefler arasında dijitalleşme ve altyapı entegrasyon projelerinin tamamlanması, otomotiv markalarıyla yeni stratejik ortaklık anlaşmalarına imza atılması, insan kaynağına yönelik güçlü yatırımların sürdürülmesiyle DRD Akademi bünyesinde yeni eğitim programlarının devreye alınması, trafikte güvenliği artırmayı amaçlayan Hayatı Emniyetli Yaşa projesinin daha geniş kitlelere erişebilmesi için televizyon ekranlarından izleyiciyle buluşması gibi önemli projeler bulunuyor. Tüm bunlar DRD markasının bilinirliğini ve marka gücünü artırarak 20. yılında her zamankinden daha büyük bir başarı hikayesinin ortaya konmasını hedefliyor.

Tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza Şirketimize duydukları güvenden ötürü teşekkür ediyor, bu vesileyle 20 yıllık serüvenimizde birlikte yarattığımız bu başarı hikayesinin devamını oluşturmak için ilk günkü gibi büyük bir heyecan duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz.

Saygılarımızla,

Yönetim Kurulu