İcra Kurulu Mesajı

Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği zor süreçte DRD Filo Kiralama olarak, değişen ekonomik koşullara ve müşteri taleplerine çok hızlı yanıt verdik.

Sektörde bir ilk olarak geliştirdiğimiz EKOPaket ürünümüzle, 28.500 adet araç olan parkımızın 11.250’sini ikinci el kiralamaya çevirdik.
Finansal ve operasyonel faaliyetlerimizi iyileştirirken, yeni iş modelimizden aldığımız güçle, bankalarla yeniden finansal yapılandırma süreçlerimizi de tamamladık. 2020 yılına çok daha güçlü bir şekilde giriyoruz.

Türkiye ekonomisi için 2018 yılı “gündüz ile gece gibiydi” 2019 yılı ise “gece ile gündüz gibiydi” tariflerini kullanabileceğimiz iki yılı geride bıraktık. 2017 yılını yüzde 7,5 gibi çarpıcı bir büyüme performansıyla geçiren Türkiye ekonomisinde 2018’in Ağustos ayında patlak veren kriz filo kiralama sektörünü olduğu kadar, DRD Filo Kiralama’yı da derinden etkiledi. Hem otomotiv hem de filo kiralama sektöründe küçülme yaşandı.

2018’in son çeyreği ve 2019’un ilk iki çeyreğiyle birlikte üst üste üç çeyrek küçülen Türkiye ekonomisi, 2019’un ikinci yarısında artıya geçmeye başladı. Piyasalarda,Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temmuz ayından itibaren yüzde 24 olan politika faizini Şubat 2020’de yüzde 10,75 seviyesine kadar çekmesinin ve piyasa faizlerinin de düşmesinin pozitif etkileri gözlendi. 2018’de yüzde 2,8 büyüme gerçekleştiren ekonomi, 2019’u yüzde 0,9 büyüme ile tamamlayabildi.

Bu çok özel dönemin dinamikleri ve sonuçları, tüm Türkiye ekonomisini olduğu gibi bizi de derinden etkiledi. Döviz kurlarındaki dalgalanma ile otomotiv sektörü daralma yaşadı. Kur etkisi ile yükselen sıfır araç fiyatları ve ekonomik gelişmeler nedeni ile pazara yeni araç girişi olmadı. Dolayısı ile ekonomik araca olan talep karşılanamadı.
2019 başında göreceli olarak düşük seyreden ikinci el fiyatları, yükselen sıfır km araç fiyatları ve ekonomik arayışlar nedeni ile yükselme trendine girdi ve fiyatlar arttı. DRD olarak ikinci el araç fiyatlarının yükseleceğini ve tüketicinin ekonomik araca olan ihtiyacını öngörerek, stratejik olarak araç parkımızı koruma kararı aldık.

Bu gelişmelere paralel olarak 2018 Ağustos ayında finans kuruluşları ile başlattığımız, 9 ay süren görüşmelerimizi 17 Mayıs 2019 tarihi itibari ile sonlandırdık ve finansal yapılandırmamızı tamamladık. Çok taraflı olması bakımından örnek gösterilebilecek, önemli bir yapılandırma süreci yaşadık. Toplam 41 finans kurumu ile başlattığımız görüşmelerimizi Garanti Bankası, İş Bankası ve Akbank liderliğinde başarılı şekilde tamamladık. Bu yapılandırma, tüm piyasaya moral verecek nitelikte oldu.

Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu durumun filo kiralama sektörüne ve DRD’ye etkileri sonucunda, 2019 bizim için değişim, dönüşüm yılı oldu.

Bu değişimin en büyüğünü yeni bir iş modeli yaratarak yaşadık. Ekonominin daralması ve finansal kaynaklara ulaşım zorluğu, yeni sözleşmelerin TL’ye dönmesi ile araç kira bedellerinin yükselmesi, tüketicilerin ekonomik araç ihtiyacını daha ön plana çıkardı. Biz bu süreçte tüketicinin ihtiyacına cevap veren ikinci el kiralama iş modelimiz “EKOPaket”i hayata geçirdik. Yeni iş modelimiz ile sadece sektörün değil, pek çok iş ortağımızın da araç ihtiyacına cevap verdik. Bu kapsamda 2019 yılı içerisinde: 28.850 adet olan araç parkımızın 11.250 adedini EKOPaket modelinde kiralayarak, yeni iş modelimiz ile sektörün öncüsü olmaya devam ettik. Yeni iş modelimizi kurarken, ekosistemimiz de büyük bir sınav verdi. 22 yıldır özen gösterdiğimiz şeffaflık, güven, etik ilkelerinin önemini ve gücünü bir kere daha anladık. Tedarikçilerimiz ve çalışanlarımız büyük bir özveri ile üstün performans gösterdiler.

Tüm bu süreçlere hızlı reaksiyon vermemizi sağlayan süreç odaklı yönetim anlayışını benimsedik ve faaliyetlerimizi iki ana direktörlük altında topladık: “Ticari Operasyonlar Direkörlüğü” “Finansal Operasyonlar Direktörlüğü” İki direktörlük altında yeni iş modelimize, finansal yapımıza göre ilgili süreçlerimizi, yalın yönetim anlayışı ile analiz ettik, değiştirdik, düzenledik. Tüm bu değişimler, hedef odaklı olmamızı, daha hızlı karar almamızı ve verimliliğimizin artmasını sağladı.
Bu değişim ve dönüşümlerle yüzde 13,4 daralarak 278.735 araç parkına gerileyen sektörümüzde, 2019’da DRD olarak pazar payımızı yüzde 9,5’ten yüzde 10,3’e yükselttik. Böylece yılı sektör lideri olarak
kapattık. 3.825.192.717 aktif büyüklüğümüz, 28.850 adet aracımız; 4912 kurumsal, 1141 bireysel, olmak üzere toplam 6053 müşterimiz, 750 tedarikçimiz, 190 çalışanımız ile yılı tamamladık.

Ekonomik gelişmelere paralel olarak ölçekli ikinci el kiralamayı iş modeli haline getirip, aynı zamanda sıfır km araç da kiralayarak iki farklı kiralama seçeneği sunan tek firma olarak hayatımıza devam edeceğiz.

Bugün değişen tüketici davranışlarını, ekonomik koşulları ve teknolojiyi göz önüne aldığımızda; değişimin ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu görüyoruz. DRD olarak, araç kiralama sektöründe başladığımız hayatımıza, araç ile ilgili tüm çözümleri sahiplenecek şekilde devam edeceğiz.

DRD olarak, şeffaflık, güven ve etik değerleri altında buluştuğumuz, sektörde iş yapış modellerini birlikte dizayn ettiğimiz, tüm paydaşlarımıza en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Saygılarımızla
İcra Kurulu